"Unutmayın; yaşam için yeşil!"

Peyzaj Mimarlığı mesleğinin en önemli materyali tabii ki bitkilerdir. Bitkisiz biz peyzajdan bahsetmek mümkün değildir. Peyzaj mimarlığının en büyük farkı 4. Boyut olan zamanı kapsamasıdır. Bu ne demektir. İzah edeyim.

Bir mimar binasını tasarlar, inşaat mühendisi binaları yapar, iç mimar dekorasyonunu uygular ve ortaya keyif alınacak ve yaşanacak alanlar ortaya çıkar. Ama şöyle bir durum vardır aslında. Sizler bu yapılanlarda değişiklik yapmadığınız sürece 50 yıl sonrada bina aynı bina, iç mekanlar aynı iç mekandır. Alanlarda kullanılan tüm materyaller cansızdır. Öyle yıllarca kalır. Bizde iş böyle değildir. Kullanılan her bitkinin çok farklı özellikleri vardır. 2 mt. boyunda bir bitki dikersiniz 5 yıl sonra o bitki 10 mt. boya ulaşır. Bunu bilmeniz gerekir. Yada yapraklı bir ağaç yada çalı planlarsınız  hangi mevsimde çiçek açar, çiçeklerinin rengini, nedir? gövde rengi nedir?, yaprak rengi nedir?, kışın yaprak döker mi? gövdenin dokusu nasıldır? büyüyeceği maksimum boyu nedir? maksimum genişleme alanı nedir? gibi şeyleri bilmelisiniz bu yüzden Peyzaj mimarlığı müşteri ilişkisi sadece planlama ve uygulamayla kalmayıp bakıma uzayan ve yıllarca süren dostluklar gerektirir. 

Yeni fidanlığımızda yüzlerce çeşitte, boyda ve renkte bitkilerimizle 20 yıl sonra oluşacak bahçenizi şimdiden tasarlıyoruz. İşimiz zor, İşiniz zor.

Fidanlığımıza gelip yerli ve ithal bitkilerimiz arasında bir kahve içmeye bekliyoruz.