Yazın sıcak günlerinde bahçede yapacak çok şey var. Biraz planlama ile yapılması gerekenleri öncelik sırasına göre zamanınızı en iyi şekilde kullanabilirsiniz. Bunalmamak için yapılacaklar listenizdeki işleri kontrol etmek için düzenli zaman planlayın. Ve durup gülleri koklamayı unutma! Akşam yemeği hazırlayın, arkadaşlarınızı davet edin, rahatlayın ve açık havadaki terasınızın tadını çıkarın.

Su Önemli

Yabancı otları bastırmak ve nemi korumak için organik maddeli malç yatakları yapın. Buharlaşmayı en aza indirmek için mümkünse damla sulama kullanın ve günün erken veya geç saatlerinde (özellikle yağmurlama veya damlama kullanılırken) su kullanın. Bahçenizi nasıl daha verimli hale getireceğiniz konusunda daha fazla fikir için, su makalelerine göz gezdirmeyi unutmayın.

Gölgenin cazibesini arttırın.

Bahçenizi serinletmenin yollarını düşünün. Bitkiler doğanın kendi klimasıdır; ağaçların altındaki alanlar, bitişikteki güneşli noktalardan 20 dereceye kadar daha soğuk olabilir. Verandayı veya teraslarınızı gölgelemek için bir ağaç dikin ve mevcut ağaçların altındaki tezgahları ve sandalyeleri bulun. Soğutma buharlaşma etkisi ve hareketli suyun sakinleştirici sesi için terasınıza yakın bir çeşme, havuz veya küçük taşınabilir su özelliği yerleştirin. Bir ağaç dikme yapın ve tabana hızlı büyüyen üzüm ekin veya gölge bir bez yerleştirin.

Renkli saksılar ekleyin.

Düzenli sulama, gübreleme yapmaya devam edin. Yaz ortasında, petunyaların ve milyonlarca çan gibi takip eden yıllıkları yarıya düşürün ve yeni bir renk sifonu için düzenli olarak suda çözünür çiçeklenme gübresi beslemelerini verin. Güncellenmiş bir görünüm için yorgun görünümlü bitkileri yenileriyle değiştirin. Kapları, sürpriz bir eleman için deliklerin veya boşlukların olduğu sınırlara taşıyın. Bahçenizi kaplarla nasıl canlandırmanız konusunda daha fazla bilgi edinin.

Mix it up

Don't be afraid to combine edibles with ornamentals. Different colored lettuces make attractive edging along a pathway. Dinosaur (‘Lacinato’) kale, with its pale blue leaves, can be planted in containers and combined with annuals for a showy look. Nasturtiums, with edible flowers that liven up green salads, can be used as container accents, in raised beds, or climbing up a trellis. Get more inspiration on edible gardens that are both beautiful and functional.

Birçok yeni meyve ve sebze çeşidinin kaplarda iyi performans göstermesi için yetiştirilmiş ve bu sayede küçük teraslar veya teraslar için harika bir seçimdir. Ahududu veya yaban mersini kendi başlarına çekicidir, ancak renkli seramik kaplara ekilebilir veya ekstra renk sıçraması için iz bırakan nasturtiumlar gibi yıllıklarla birlikte kullanılabilir. Kaplarda büyüyen yenilebilir meyvelere örnek çilek, biber, nane, domates, bodur meyve ağaçları olabilir.

Freshen the deck

Veranda ve teras alanlarını ara sıra hortumla yıkayın ve veranda mobilyalarındaki tozu nemli bir bezle silin. Yastıklar veya minderleri değiştirin ve güncellenmiş bir görünüm için kapları hareket ettirin. Bahçeden taze çiçekler kesin ve ekstra bir renk patlaması için çiçeklerin tadını çıkarmak için onları verandanızın etrafındaki vazolara yerleştirin.

Temizlik ferahlık

Insects and hummingbirds are crucial for pollination of edibles and other plants. Include a selection of native plants that will bloom over the growing season to attract a diversity of wildlife. Check with your local extension service or nursery to find out which varieties are most suitable to your area. Annual sunflowers and zinnias, or specialty wildflower mixes, are quick-growing options for new gardens or edible beds. Check out a garden that supports wildlife: A Naturalistic Garden Welcomes the Birds & the Bees.

Not alma zamanı

Şimdi bahçeyi değerlendirme zamanı. Nelerin bölünmesi veya değiştirilmesi gerektiğinin bir listesini yapın ve telefonunuzda görsel bir hatırlatıcı olarak birkaç fotoğraf çekin. Bir bitkinin belirli bir nokta için çok büyük veya küçük olması ve birlikte daha iyi çalışabilecek çeşitler gördüğünüze dikkat edin. Sonbahar ve ilkbahar, hava serin olduğunda bitkileri hareket ettirmek için en iyi zamanlardır. Sınır tasarlama hakkında daha fazla fikir edinin.

Büyük düşünün...

Hava güzel olsa da, yeni bir terasa kaldırım döşemek, bir su birikintisi ya da yürüyüş yolu inşa etmek, yeni bir çit kurmak veya drenaj konularını ele almak gibi ana projelerinizi çıkarın. İster kendin yap, ister profesyonel olarak planlayın, projenin ev ve dış mekan gereksinimlerle uyumlu olduğundan, yerel inşaat kurallarına uyduğundan ve bütçenin geldiğinden emin olmak için araştırma yapabilirsiniz. Houzz ve Pinterest, materyaller, tasarımcılar ve yenilikçi fikirler dahil olmak üzere bilgi için harika kaynaklardır. Yada bizim gibi profesyonel Peyzaj Mimarlarının tavsiyelerini alırsınız.

İlham kaynaklarına bakın.

Botanik bahçelerini ve halka açık parkları ziyaret edin ya da yeni tasarım fikirleri ve ilham almak için yerel bahçe turlarına katılın. Beğendiğiniz belirli alanların veya kendi tesisinizde denemek için bitki kombinasyonlarının fotoğraflarını çekin. Kaldırım taşları, çakıl, saksılar veya mobilyalar gibi sık kullanılan sert manzara malzemelerini belgeleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir